Bodrum - atrakcje, co zwiedzić

Bodrum to najpopularniejszy kurort turystyczny Turcji, leżący w zachodniej części Turcji na półwyspie o tej samej nazwie. Bodrum znane jest z czystego, spokojnego morza, piaszczystych lub żwirowych plaż, białych domków w stylu greckim, wiatraków i pięknego widoku na niedaleko oddaloną wyspę Kos. To nadmorskie miasto słynie również z kultywowania tradycji żeglarskich , stanowi świetną bazę wypadową na jednodniowe wycieczki statkami a okolica jest naprawdę piękna.

Bodrum to miasto o interesującej przeszłości. Dawnej nosiło nazwę Halikarnas i stąd właśnie pochodził znany historyk – Herodot. Przez długie lata Bodrum było miastem poławiaczy gąbek , ale kiedy zostało odkryte przez turystów zyskało miano kurortu , który upodobali sobie również tureccy celebryci.

Bodrum, Turcja (3) (Copy).jpg

Oprócz relaksowania się na łonie natury Bodrum ma do zaoferowania dobre zaplecze turystyczne i kilka ciekawych atrakcji z zamkiem św. Piotra na czele, który wznosi się na niewielkim cyplu obok portu. Prowadzi do niech siedem bram a wnętrze wabi turystów do spaceru wewnątrz, trzema wyznaczonymi do tego szlakami. Na zamku znajduje się również Muzeum Archeologii Podwodnej, gdzie znajdują się przedmioty wydobyte z wraku bizantyjskiego statku z VII wieku, oraz Sala Szklanego Wraku Statku gdzie zobaczyć można różnokolorowe szkła z dna morza. 

Kolejną ciekawą atrakcją Bodrum jest Mauzoleum, które powstało na cześć króla Mauzolosa, zbudowane na rozkaz jego żony a zarazem siostry Artemizji. Na jego terenie pozostały fragmenty kolumn oraz część grobowca Mauzolosa. 

Na terenie Bodrum znajduje się również antyczny teatr , którego ruiny wznoszą się na wzgórzu Göktepe. Prawdopodobnie wykorzystywany był do walk gladiatorów. 

Na zachód od centrum miasta znajduje się cypel wysunięty w morze o nazwie Değirmenler Tepesi, na którym wznosi się kilka białych wiatraków i skąd rozciąga się niesamowita panorama Bodrum oraz greckiej wyspy Kos.

Wielkim atutem tego miasta jest miła , niezobowiązująca i luźna atmosfera, dzięki której tak chętnie miliony osób z całego świata tak licznie tu zagląda. Białe domy, kwitnące bugenwille, wiatraki i rozległe widoki potrafią zauroczyć każdego.

Wycieczki w tym regionie

Skarby okolic Bodrum

39 €

35 €

Skarby okolic Bodrum

Jaskinie, doliny i unikalna przyroda gór porośniętych gajami oliwnymi połączona z folklorem tureckiej wsi to nasz lokalny hit!

Delfinarium

35 €

33 €

Delfinarium

Kochasz delfiny? Przyjrzyj im się z bliska i popływaj z delfinem!

Zakupy w Bodrum

0 €

Zakupy w Bodrum

Skontaktuj się z nami jeśli interesuje cię zakup kurtki skórzanej lub orientalnej biżuterii