Dalyan - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca


Poza sezonem turystycznym to mała miejscowość rybacka położona przy wschodnim brzegu rzeki o takiej samej nazwie Dalyan. W sezonie przeminie się natomiast w kurort turystyczny na miarę Morza Egejskiego.

Dalyan położony jest nad rzeką, która wypływa z jeziora Koycegiz. Kilka kilometrów dalej przepływając koło licyjskich grobowców wykutych w skale oraz ruiny antycznego miasta Kaunos wijąc się pośród trzcin , rzeka rozlewa się na szeroka deltę i wpada do Morza Egejskiego przy pięknej i piaszczystej plaży Iztuzu.

W pobliżu jeziora Koycegiz obywają się kąpiele błotne , które wpływają na skórę oczyszczająco , upiększająco i leczniczo. Polecane są również kąpiele termalne w tych regionach , gdzie woda osiąga nawet 40 stopni Celsjusza, które korzystnie wpływają na leczenie chorób reumatycznych , chorób skóry gdyż woda ta zawiera wiele składników mineralnych.

Dalyan kapiele blotne (3).jpg

Do podstawowych atrakcji Dalyan należą grobowce i ruiny, błotniste kąpiele i wypoczynek na plaży Iztuzu, ale aby się tam dostać trzeba udać się łodzią do ruin Kaunos, gdzie po drodze z dala można podziwiać wykute w skałach grobowce, aż dopłyniemy do piaszczystej plaży , gdzie można się poopalać czy popływać w turkusowej wodzie Morza Egejskiego. Przyczyną że plaża Iztuzu jest tak sławna i popularna jest również fakt że od lat na plaży składają jaja żółwie morskie gatunku Caretta Caretta. Zakopują je w ciepłym piasku na dwa miesiące, po czym w nocy małe żółwie wykluwają się i zmierzają w stronę morza. W tym okresie wstęp na plaże w nocy jest zabroniony gdyż każde sztuczne światło mogłoby zmylić im drogę i narazić na śmierć a w ciągu dnia poruszać się można tylko po wyznaczonej trasie.  Plaża Iztuzu rozciąga się pomiędzy deltą rzeki i morza.

Oprócz żółwi można podziwiać tutaj około 150 gatunków ptaków i motyli żyjących a lasach piniowych które porastają pasma górskie otaczające Dalyan. Niezwykła dbałość o ekosystem sprawia ,że zabroniono tutaj budowania wszelkich obiektów przy samej plaży. Jest to strefa ekologiczna, idealna dla osób chcących zaznać prawdziwego spokoju na łonie natury , w najbardziej zielonym miejscu w Turcji.

Dalyan oczywiście licznie odwiedzany jest w sezonie letnim przez turystów przebywających  w regionie Morza Egejskiego, nasze biura również ma w ofercie rejs po rzece Dalyan z kąpielą błotną i wypoczynkiem na plaży Iztuzu.

Wycieczki w tym regionie

Dalyan

62 €

55 €

Dalyan

Rejs po tureckiej Amazonce z królewskimi grobowcami i żółwiami gigantami w tle.