You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kos - grecka wyspa - atrakcje, zabytki


Nieocenione bogactwo zostawiły po sobie na wyspie Kos kultura i natura: antyczne zabytki rozrzucone po całej wyspie oraz przyrodnicze perełki i piękne plaże , gdzie miękkość jasnego piasku prowadzi wprost do ciepłej i błękitnej wody. Wyspa Kos jest klejnotem archipelagu Dodekanez, w skład którego wchodzi dwanaście wysp położonych na Morzu Egejskim, w tym Kos właśnie w pobliżu wybrzeża Turcji.

Planując wakacje w Bodrum , warto pamiętać o możliwości wybrania się na wycieczkę na greckie wyspy. Kos leży najbliżej Bodrum i jest ona najczęściej wybierają wyspą do odwiedzin podczas wypoczynku na Wybrzeżu Egejskim. Patrząc na Kos z Bodrum wydaje się być jak na wyciągnięcie ręki, jest naprawdę blisko, widoczna z każdego wysokiego punktu, a że w najszerszym punkcie Kos ma zaledwie 45km , jednodniowa wycieczka na Kos jest idealna.


Rejsy z Bodrum na Kos

Rejs na Kos z Bodrum (7).jpg

Rejsy na Kos z Bodrum odbywają się codziennie i można wybrać środek transportu, prom lub katamaran. Prom płynie godzinę w jedna stronę, jest dwupiętrowy, więc podczas rejsu można wyjść na górny pokład i podziwiać bajkowe widoki. Katamaran natomiast płynie szybciej, bo na Kos znajdziemy się już w 20 minut, ale trzeba będzie siedzieć w środku.

Dopływając do portu na Kos ukażą nam się piękne widoki, piaszczyste plaże i zamek Joannitów na wzgórzu. Kos to także miasto z którego pochodzi znany wszystkim Hipokrates , a porcie znajduje się Drzewo Hipokratesa , a legenda głosi że to tutaj ojciec medycyny nauczał swoich uczniów. W centrum miasta znajduje się Muzeum Archeologiczne z rzeźbami Dionizosa i statuą Artemidy oraz znaleziska pochodzące z różnych miejsc na wyspie. Warto zajrzeć do antycznej agory która podczas trzęsienia zmieni w 1933 roku odkryła do tamtej pory skryte ruiny świątyni afrodyty i Herkulesa. Krążąc krętymi uliczkami wyspy pełnymi kafejek i sklepików z pamiątkami i tekstyliami dojdziemy do antycznego odeonu. Amfiteatr jest na tyle dobrze zachowany że wciąż odbywają się w nim wydarzenia kulturalne.  Na zboczu góry Dikeos kryje się urokliwa wioska Zia z białym kościołkiem na szczycie, a dalej znajduje się owiana tajemniczością i specyficznym klimatem, opuszczona wioska Palio Pyli, gdzie epidemia cholery zabiła mieszkańców a teraz pozostałości ich domów obrośnięte krzewami wabia turystów na spacer. Jednak dumą Kos jest Asklepiejon – szkoła medyczna , szpital, uzdrowisko, gdzie do dzisiaj zachowały się ruiny łaźni, pokoi gościnnych i świątyń które skrywają się za sosnami na szczycie wzgórza, z którego rozciąga się widok na pobliska Turcję.

Wyspa Kos jest na tyle mała , że możemy swobodnie zwiedzić ją pieszo , ale dla tych którzy są bardziej leniwi lub zmęczeni upałem greckiego słońca, w porcie czeka miejska ciuchcia, która może obwieść nas po wszystkich tych atrakcjach.

Oczywiście wyspa Kos to nie tylko zabytki ale i długie, piaszczyste plaże , które zajmują aż 70% wybrzeża wyspy. Większość z nich ma dobrze zorganizowaną infrastrukturę turystyczną, a niektóre z nich te najbliżej hoteli mają również centra sportów wodnych.

Nawet spędzając na wyspie Kos jeden dzień, można poczuć klimat greckiej kultury.

Wycieczki w tym regionie