Kusadasi i straożytny Efez - najciekawsze zabytki


Kuşadası, do niedawna senna, mało znana , rybacka wioska na południowym wybrzeżu Turcji, która z czasem zyskała miano kurortu turystycznego z licznymi hotelami i statkami wycieczkowymi zawijającymi do portu z pobliskiej greckiej wyspy Samos. 

Kuşadası to przede wszystkim najkorzystniejszy punkt do zwiedzenia pobliskiego Efezu, Domu Maryjnego czy wioski Şirince znanej z produkcji win owocowych. 

Kusadasi Turcja (4) .jpg

A sama nazwa miasta Kusadasi pochodzi od symbolu miasta Wyspy Ptaków - po turecku właśnie Kus Adasi. Zamek na wyspie wygląda bardzo malowniczo i jest otwarty do zwiedzania.

Efez oddalony od Kuşadası o niecałe 20 km przyciąga co roku rzeszę turystów spragnionych zobaczenia pozostałości tego niegdyś wspaniałego miasta. Efez jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najciekawszych starożytnych miast na terenie całej Turcji. Efez spodobać się może nie tylko fanom archeologii, można się tam poczuć jak gdyby przeniosło się w czasie. Kolejnym plusem jest malownicza lokalizacja , dzięki której sam spacer po ruinach jest wielką przyjemnością. Do najpiękniejszych należy cudownie zachowana fasada Biblioteki Celsusa, symbol miasta Efez i najczęściej fotografowany obiekt w tym miejscu. 

Kolejną z bardziej imponujących budowli na terenie Efezu jest Wielki Teatr zbudowany na przełomie I i II wieku p.n.e. przez Rzymian, który pomieścić może prawie 25 tysięcy widzów. Obojętnie nie można przejść również obok Świątyni Hadriana zdobionej przez liczne płaskorzeźby, zachowanej w stylu korynckim. Na terenie Efezu znajdował się także Odeon który mógł pomieścić 2 tysiące osób, który wyglądem przypomina teatr i takim mianem jest często określany. Jednym z piękniejszych miejsc na spacer w Efezie jest Droga Arkadyjska mająca 600 metrów długości z licznymi kolumnami po obu stronach, czy Droga Kuretów łącząca Bibliotekę Celsusa z Bramą Herkulesa przy której wciąż zobaczyć można liczne pomniki czy fontanny przypominające o świetności tego miasta.

Starożytne miasto Efez założone przez legendarne Amazonki było ośrodkiem kultu Kybeles – bogini płodności i urodzaju. Z okresu , kiedy najprężniej się rozwijało pochodzi pochodzi słynna świątynia Artemidy , której kapitale i fragmenty trafiły do British Museum w Londynie, a sama świątynia uznana została za jeden z siedmiu cudów świata. 

Ruiny Efezu udostępnione są do zwiedzania cały rok. Będąc na wakacjach w Kuşadası grzechem byłoby nie zobaczenia tego miejsca . Wycieczki fakultatywne często połączone są ze zwiedzaniem pobliskiego Domu Maryjnego na wzgórzu słowików , ostatnie miejsce życia Maryi. Przez stolicę apostolską uznane za miejsce pielgrzymek chrześcijan , ze ścianą życzeń czy źródłem ze święconą wodą. 

Wycieczki w tym regionie

Efez

79 €

75 €

Efez

Czyli jak się żyło w starożytnych miastach

Efez i Kusadasi

59 €

55 €

Efez i Kusadasi

Wyceiczka 3 w 1! Poznaj życie mieszkańców starożytnego miasta Efez a także odwiedź Dom Matki Boskiej oraz przepiękny kurort Kusadasi.