Waluta, wymiana, gdzie i jak w Bodrum


Narodową walutą Turcji jest lira turecka, której kurs wynosi w przybliżeniu ok. 0,60 zł. Wybierając się na urlop do Bodrum, warto jednak zabrać ze sobą euro lub dolary, którymi można płacić w większości sklepów, restauracji czy lokalnych biurach podróży. Kurort turystyczny Bodrum jest także ulubionym miejscem wypoczynku turystów z Anglii , dlatego też często spotkać można ceny w funtach bo i taką walutą można płacić na Półwyspie Bodrum.

Obecnie w obiegu są banknoty o nominale 200, 100, 50, 20, 10 i 5 lirów. Bilon ,to monety 1 lira, 50 kuruş, 25 kuruş, 10 kuruş i 5 kuruş. W ostatnim roku Polska złotówka znacznie umocniła się w stosunku do liry tureckiej. Dzięki temu, dla turystów z Polski, ceny w Turcji stały się bardziej atrakcyjne. Jedni uważają, że warto zabrać ze sobą euro. Inni, iż lepiej zabrać dolary. Co niektórzy wolą już w Polsce zaopatrzyć się w tureckie liry. W Bodrum bez problemu można operować każdą wymienialną walutą. Pieniądze najlepiej wymienić w kantorach , które wymieniają gotówkę bez prowizji. W bankach np. taka prowizja już jest. Często recepcję hotelowe również proponują wymianę walut , ale nie jest to korzystne gdyż kurs jest zaniżony w porównaniu z kantorami, których w Bodrum jest mnóstwo.

Jako że Bodrum to jeden z najpopularniejszych kurortów dla turystów  w Turcji , na pewno nie będzie tutaj problemów z komunikacją . Zarówno w hotelu , w sklepach , restauracjach , na plażach czy w komunikacji miejskiej dogadać się można w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim a nawet i polskim. Restauratorzy, sklepikarze , obsługa hoteli czy ludzie żyjący z turystyki potrafią komunikować się w językach obcych. Często witryny sklepów również mają napisy informacyjne w językach obcych, menu w restauracjach jest przetłumaczone , a punkty informacyjne również świadczą pomoc w różnych językach.

Coraz więcej osób stara się również mówić w języku polskim , na bazarach czy sklepach , ale warto jednak zawsze znać choć kilka słów w obcym języku. Warto też zabrać ze sobą rozmówki tureckie i znać nawet te najbardziej podstawowe zwroty jak „dzień dobry” czy „ dziękuję” po turecku. 

Bodrum i inne tureckie kurorty to doskonały kierunek na tani i pełen wrażeń urlop. Słońce, bajkowe plaże, malownicza linia brzegowa oraz niskie koszty życia i podróżowania po kraju czynią ten kierunek atrakcyjnym dla spragnionych relaksu turystów.

Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj