Bodrum informacje praktyczne


Pięknie położone Bodrum urzeka swoim niepowtarzalnym charakterem; labirynt wąskich uliczek pomiędzy białymi domkami niektórym przypomina greckie miasteczka. I rzeczywiście dzięki bliskości greckich wysp, ten malowniczy port od zawsze był miejscem spotkania kultur. Miasto zadowoli zarówno pasjonatów pogmatwanej historii Egejskiego Wybrzeża Turcji, jak i tych, którzy na wakacje przyjechali po prostu dobrze się bawić.

Położenie

Bodrum położone jest na półwyspie o tej samej nazwie w południowej części Morza Egejskiego. Niedaleko wybrzeża leży, doskonale widoczna, grecka wyspa Kos, na wschód, od której w Anatolię wcina się piękna zatoka Gokova. Kurort Bodrum jest bardzo dobrym punktem wypadowym na wycieczki fakultatywne do Pamukkale czy Efezu.

Historia Bodrum

Pierwszymi mieszkańcami tych terenów byli anatolijscy Karayjczycy, którzy w VII w.p.n.e. zostali podbici przez przybyłe z Grecji plemiona Dorów, którzy nadali miastu nazwę Halikarnas. Za czasów panowania Persów Bodrum było stolicą satrapii Karia. To właśnie wtedy pewną autonomię zdobył lokalny władca Mauzolos, dla którego powstało słynne Mauzoleum, uważane za jeden z siedmiu cudów świata. Słynny grobowiec został niestety zniszczony przez trzęsienie ziemi, a jego pozostałości zostały użyte przez krzyżowców do budowy Zamku św. Piotra. To właśnie od tej twierdzy wzięła się ówczesna nazwa miasta Petronium, która z czasem zmieniła się w dzisiejsze Bodrum.

 

W Bodrum warto zobaczyć:

Pozostałości grobowca Mauzolosa, uważanego za jeden z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata, czyli Mauzoleum

Zamek św. Piotra górujący nad miastem oraz Muzeum Archeologii Podwodnej

Teatr z czasów rzymskich

wzgórze z zabytkowymi wiatrakami

Jedyny zachowany fragment antycznych murów miasta – Brama Myndosa

Dzięki dogodnemu położeniu nad Morzem Egejskim można tu uprawiać liczne sporty wodne jak nurkowanie czy windsurfing. Plaże w większości żwirowe i wąskie, dlatego proponujemy wybrać się z naszym biurem lokalnym na wycieczkę Dalyan, gdzie znajduje się piaszczysta plaża Iztuzu – miejsce lęgowe żółwi Careta Careta lub na przepiękny Błękitny Rejs.

Bazary w Bodrum

Wizyta na bazarze to obowiązkowy punkt wakacji w Turcji. Jeśli masz żyłkę handlowca warto się potargować – Turcy bardzo to lubią. W Bodrum bazar odbywa się 2 razy w tygodniu we wtorki i w piątki obok dworca busów miejskich (dolmuszy). Na półwyspie najbardziej znany jest bazar w Turgutreis odbywający się w sobotę. Niektórzy wybierają się we wtorki aż do miejscowości Milas na największy bazar w regionie Bodrum.

Zabawa i odpoczynek

Bodrum znane jest szeroko ze swojego nocnego życia. Swoistą mekką imprezowiczów z całego świata jest otwarta w 1979 roku dyskoteka Halikarnas. Klub gościł takie sławy jak Sir Mick Jagger, Sting, Sir Michael Caine, Yves Saint Laurent, Valentino, Princess Margaret, Claudia Schiffer, Pamela Anderson, Kid Rock, Bette Midler czy Dustin Hoffman.

Komunikacja w Bodrum

Niedaleko miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko Milas-Bodrum. Z dworca autobusowego w centrum odjeżdżają autobusy do wszystkich głównych miast Turcji, a z przystani promowej można popłynąć promem do innych tureckich portów oraz na greckie wyspy. Cały półwysep Bodrum usiany jest siatka połączeń lokalnych dla których węzłem komunikacyjnym jest oczywiście miasto Bodrum.

Warto wiedzieć

To właśnie w Bodrum urodził się, uważany za pierwszego historyka, Herodot.

Miasto rozsławił, nazywany Rybakiem z Halikarnasu, pisarz Cevat Sakir Kabaagacli, który w swoich książkach opisywał życie i tradycje tego regionu.

Na Wybrzeżu Egejskim organizuje się nietypowe walki. W zażartej potyczce uczestniczą… wielbłądy.


Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj